Winnipeg Free Press - PRINT EDITION

Music Festival Results / 'I can't even imagine not playing'

  • Print

Violinist Jennnifer Yong didn't listen to any of her 13 competitors at Saturday's concert to determine the best senior instrumentalist in the 92nd annual Winnipeg Music Festival.

"I was just trying to concentrate on what I was going to play, and not get distracted. I was in the warm-up room," said the poised  7-year-old, who won the coveted Aikins Memorial Trophy with her performance of a movement from a Samuel Barber concerto.

Yong had already won three violin classes in the festival.

The Grade 12 student at St. John's-Ravenscourt School has been playing the violin since the age of four. She is the concertmaster (first violinist) of the senior division of the Winnipeg Youth Orchestra, a group she has played in since the age of eight.

Her teacher is Karl Stobbe, associate concertmaster of the Winnipeg Symphony Orchestra.

Stobbe couldn't attend the Aikins concert at the Winnipeg Art Gallery because he was in Calgary, adjudicating the festival there.

"I texted him right away," Yong said about her win.

The runners-up were guitarist Andrew Erickson, pianist Tony Zhou and saxophonist Matthew Packer.

Yong, who lives in Whyte Ridge and practises up to four hours a day, has two older brothers who are also serious violinists, but none is aiming for a music career. Yong hopes to go to the University of Waterloo to study architecture.

Nonetheless, "I'm not going to drop music," she said. "I can't even imagine not playing."

 

 

 

SUNDAY, MARCH 7, 2010

CLASS 8301C CHILDREN'S CHOIR,

OWN CHOICE, BOYS, 12 YEARS

AND UNDER

Gold Performance: Winnipeg Boys

Choir

CLASS 8301A CHILDREN'S CHOIR,

OWN CHOICE, 12 YEARS AND

UNDER

Gold Performance: Pembina Trails

Voices - Choraliers

CLASS 8311 YOUTH CHOIR, OWN

CHOICE, 16 YEARS AND UNDER

Gold Performance: St. James-

Assiniboia Junior Concert Choir

CLASS 8312 YOUTH CHOIR, OWN

CHOICE, FEMALE, 16 YEARS AND

UNDER

Gold Performance: Pembina Trails

Voices - Chorale

CLASS 8313 YOUTH CHOIR, OWN

CHOICE, MALE, 16 YEARS AND

UNDER

Gold Performance: Pembina Trails

Voices - Boys

(A)CLASS 2455-1 PIANO SOLO,

ROMANTIC COMPOSERS, GRADE

9, PART 1

1. Ryan Wang

(A)CLASS 2455-2 PIANO SOLO,

ROMANTIC COMPOSERS, GRADE

9, PART 2

1. Katherine Mayba

Best Overall Performance: Katherine

Mayba

Runners-Up: Ryan Wang & Antonia

Zhu

CLASS 2654 PIANO SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, ADULT

1. Angela Meng Fei Yang

CLASS 2652 PIANO SOLO, BAROQUE/

BAROQUE STYLE, ADULT

1. Shannon Carson

CLASS 2655 PIANO SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, ADULT

1. Shirley Howson

CLASS 2653 PIANO SOLO, CLASSICAL,

ADULT

1. Angela Meng Fei Yang

2. Janelle Peddie

(S)CLASS 2551 PIANO SOLO, BAROQUE/

BAROQUE STYLE, DIPLOMA

1. Ji Qi

2. Jordanna Cornish & Karen Schellenberg

(S)CLASS 3262 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

DIPLOMA

1. Jennifer Yong

(A)CLASS 3242 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 10

1. Julia Mayba

2. Melissa Liew

(A)CLASS 3222 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 9

1. Katherine Mayba

2. Ivan Paskvalin

(I)CLASS 3202 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 8

1. Jamil Cruz-Kan

2. Christine Lemoine

(I)CLASS 3201 VIOLIN SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 8

1. Emma Mayer

2. Hannah Humphries

(I)CLASS 3181 VIOLIN SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 7

1. Andrew Mayba

2. Elena Howard-Scott & Jenny Jang

CLASS 3251 VIOLIN SOLO, CONCERTO,

GRADE 10

1. Julia Mayba

2. Thy Le

CLASS 3612 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 8

1. Julie Lee

2. Akio Bird & Karl Friesen

(A)CLASS 3622 CELLO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 9

1. Ciara Day

MONDAY, MARCH 8, 2010

CLASS 1575B VOCAL TRIO,

MUSICAL THEATRE, 14 YEARS AND

UNDER

1. Mara Porco, Emily Meadows and

Abbey Thickson

CLASS 1574 VOCAL DUET,

MUSICAL THEATRE, 14 YEARS AND

UNDER

1. Jennie Baragar-Petrash and Signy

Baragar

CLASS 1584 VOCAL DUET,

MUSICAL THEATRE, 16 YEARS AND

UNDER

1. Colleen Furlan and Meaghan

Fletcher

2. Nicole Flynn and Sarah Flynn

& Melanie LaBossiere and Arika

Klassen

CLASS 1594 VOCAL DUET,

MUSICAL THEATRE, 18 YEARS AND

UNDER

1. Elizabeth Whitbread and Sophie

Waldman

2. Demi Lough and Lucas Wichenko

CLASS 1754 VOCAL DUET,

MUSICAL THEATRE, GRADE C

1. Ksenia Broda-Milian and Ariel

Levine

CLASS 1604 VOCAL DUET,

MUSICAL THEATRE, GRADE B

1. Alicia Dash and Scott N. Peterson

CLASS 1614 VOCAL DUET, MUSICAL

THEATRE, GRADE A

1. Nicki Kirton and Carolyn Weiss

2. Aaron Hutton and Justin Friesen

CLASS 1617B VOCAL QUARTET,

MUSICAL THEATRE, GRADE A

1. Andrea Bellhouse, Michael Dueck,

Nicki Kirton and Darren Martens

CLASS 1378A VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, FEMALE,

GRADE B

1. Jodi Janzen

2. Jillian Willems

CLASS 1378B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, MALE, GRADE

B

1. Nelson Bettencourt

2. Craig Friesen

CLASS 1513 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, ADULT

1. Delia Petrash

CLASS 1428A VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, FEMALE,

GRADE A

1. Sara J. Clefstad

CLASS 1428B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, MALE, GRADE

A

1. Aaron Hutton

CLASS 1709B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, MALE, GRADE

C

1. Scott Peterson

2. Michael Ostry & Roman Szczerba

CLASS 1709A VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, FEMALE,

GRADE C

1. Katie Hurst

2. Ksenia Broda-Milian & Sarah Petty

CLASS 8146-1 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 5-8, PART 1

Gold Performance: Vocal Express

(S)CLASS 2554 PIANO SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

DIPLOMA

1. Tony Zhou

2. Madeline Hildebrand & Matthew

Packer

(A)CLASS 2457 PIANO SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 9

1. Michael Teichman

2. Mian Wei & Antonia Zhu

(A)CLASS 2503 PIANO SOLO,

CLASSICAL, GRADE 10

1. Corinna Jin

2. Serena Lo

(A)CLASS 2456 PIANO SOLO,

FRENCH COMPOSERS, GRADE 9

1. Megan Dufrat

2. Hannah Zhang

(A)CLASS 2508B PIANO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

SONATA, GRADE 10

1. Angelina Musto

(A)CLASS 2508A PIANO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

NON-SONATA, GRADE 10

1. Benjamin Wang

2. Deborah Chan & Sue (Wosu)

Zhang

(S)CLASS 3263 VIOLIN SOLO,

SONATA, DIPLOMA

1. Jennifer Yong

2. Nathan Wong

(A)CLASS 3223 VIOLIN SOLO,

SONATA, GRADE 9

1. Nicole Reenders

2. Andrew Lee & Katherine Mayba

(A)CLASS 3243 VIOLIN SOLO,

SONATA, GRADE 10

1. Ming Munikar

2. Amy Pochanart

(I)CLASS 3203 VIOLIN SOLO,

SONATA, GRADE 8

1. Hannah Humphries

2. Jane Cory & Yoonsik Park

(I)CLASS 3183 VIOLIN SOLO,

SONATA, GRADE 7

1. Markus Bunge

2. Andrew Mayba & Amelie Roberts

(J)CLASS 3543 CELLO SOLO,

SONATA, GRADE 5

1. Juliana Moroz

(I)CLASS 3603 CELLO SOLO, SONATA,

GRADE 8

1. David Liam Roberts

(S)CLASS 3663 CELLO SOLO,

SONATA, DIPLOMA

1. Alexander Howard-Scott

CLASS 2982 PIPE ORGAN, INTERMEDIATE

1. John Tanner

2. Breanna Armstrong

CLASS 2983 PIPE ORGAN, SENIOR

1. Joel Peters

TUESDAY, MARCH 9, 2010

CLASS 5213 OBOE SOLO, OWN

CHOICE, GRADES 3-4

1. Renz Adame

(S)CLASS 5063 PICCOLO SOLO,

SONATA, DIPLOMA

1. Charmaine Bacon

(A)CLASS 5143A FLUTE SOLO,

SONATA, BAROQUE/CLASSICAL,

GRADES 9-10

1. Heather Jonasson

2. Jaena Kim

(A)CLASS 5143B FLUTE SOLO,

SONATA, ROMANTIC/20TH/21ST

CENTURY, GRADES 9-10

1. Allison Curtaz

2. Lynn Hornby

(I)CLASS 5633 SAXOPHONE SOLO,

SONATA, GRADES 7-8

1. Allen Liu

CLASS 5136 FLUTE SOLO, CONCERTO,

GRADES 7-8

1. Rebecca Watt

(J)CLASS 5123A FLUTE SOLO,

SONATA, BAROQUE/CLASSICAL,

GRADES 5-6

1. Danielle Savard

2. Maddison Szumlak

(I)CLASS 5133A FLUTE SOLO,

SONATA, BAROQUE/CLASSICAL,

GRADES 7-8

1. Brianna Swan

(I)CLASS 5133B FLUTE SOLO,

SONATA, ROMANTIC/20TH/21ST

CENTURY, GRADES 7-8

1. Sarah Brolley

(J)CLASS 5423 CLARINET SOLO,

SONATA, GRADES 5-6

1. Tommy Ingram

(I)CLASS 5433 CLARINET SOLO,

SONATA, GRADES 7-8

1. Bryanna Down

2. Kaitlyn Rempel

CLASS 5407 CLARINET SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADES 1-2

1. Kaz Kryschuk

CLASS 5412 CLARINET SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADES 3-4

1. Frank Vattheuer

2. Ana Schujman

(J)CLASS 5422 CLARINET SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADES 5-6

1. Tommy Ingram

CLASS 5613 SAXOPHONE SOLO,

OWN CHOICE, GRADES 3-4

1. Devon Whidden

CLASS 1325B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, MALE, 18

YEARS AND UNDER

1. Lucas Wichenko

2. Joshua Bouchard & Simeon

Rusnak

CLASS 1275B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, MALE, 16

YEARS AND UNDER

1. Akshay Sathya

2. Alex Dashefsky & Noah Roy Hess

CLASS 1207B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BOYS, UNCHANGED

VOICE, 14 YEARS AND

UNDER

1. Carson Milberg

CLASS 1207C VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BOYS,

CHANGED VOICE, 14 YEARS AND

UNDER

1. William Banner

2. Ivan Drahun

CLASS 1207A-1 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, GIRLS, 14

YEARS AND UNDER, PART 1

1. Montana Lehmann

CLASS 1207A-2 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, GIRLS, 14

YEARS AND UNDER, PART 2

1. Rebekah Hatherly

CLASS 1207A-3 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, GIRLS, 14

YEARS AND UNDER, PART 3

1. Hannah Taylor

Best Overall Performance: Montana

Lehmann

Runner-Up: Josie Feltham

(J)CLASS 4352 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY

COMPOSERS,GRADE 5

1. Nicholas Yogendran

(J)CLASS 4354 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL COMPOSERS,

GRADE 5

1. James Graham

(J)CLASS 4353 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

GRADE 5

1. Dohyun Kim

2. Nicholas Yogendran

(J)CLASS 4355 CLASSICAL GUITAR

SOLO, BAROQUE COMPOSERS,

GRADE 5

1. James Graham

2. Dohyun Kim

CLASS 4371 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ETUDES, GRADE 5

1. Davis Plett

(J)CLASS 4402 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 6

1. Paul Slugocki

(J)CLASS 4404 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL COMPOSERS,

GRADE 6

1. Brennan Slater

2. Cole Slater

(J)CLASS 4401 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CANADIAN COMPOSERS,

GRADE 6

1. Brennan Slater

(J)CLASS 4403 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

GRADE 6

1. Patryk Bujalski

2. Paul Slugocki

(J)CLASS 4405 CLASSICAL GUITAR

SOLO, BAROQUE COMPOSERS,

GRADE 6

1. Patryk Bujalski

2. Cole Slater

CLASS 4421 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ETUDES, GRADE 6

1. Liam Kuhn

CLASS 4901 CLASSICAL GUITAR

SOLO, OWN CHOICE, ADULT

1. Brian Carlson

(S)CLASS 4654 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL COMPOSERS,

DIPLOMA

1. Andrew Erickson

2. Jordan Laidlaw

(I)CLASS 4452 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 7

1. James Kollar

(I)CLASS 4502 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 8

1. Jake Cavers

2. Ryan Olson

(I)CLASS 4505 CLASSICAL GUITAR

SOLO, BAROQUE COMPOSERS,

GRADE 8

1. Kelvin Au

2. Ryan Olson

(I)CLASS 4503 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

GRADE 8

1. Jacob Tallman

2. Kelvin Au

(I)CLASS 4506 CLASSICAL GUITAR

SOLO, RENAISSANCE COMPOSERS,

GRADE 8

1. Kelvin Au

(I)CLASS 4504 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL COMPOSERS,

GRADE 8

1. Jake Cavers

CLASS 8135 SCHOOL CHORUS,

SACRED, GRADES 4-6

Gold Performance: Linden Christian

Grade 6 Choir

CLASS 8136 SCHOOL CHORUS,

FOLK SONG, GRADES 4-6

Gold Performances: École Riverview

School & Princess Margaret School

Grade 5 Choir

CLASS 8121 SCHOOL CHORUS,

FOLK SONG, KINDERGARTENGRADE

6

Gold Performance: Lakewood

School Intermediate Choir

CLASS 8191 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, ANY OTHER GRADE

COMBINATION

Gold Performance: John M. King

Choir

CLASS 8179 SCHOOL CHORUS,

FOLK SONG, GRADES 9-12

Gold Performances: Sisler Concert

Choir, Westwood Collegiate Chamber

Choir & Westwood Collegiate Concert

Choir

(S)CLASS 2555-1 PIANO SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, DIPLOMA,

PART 1

1. Ben Sellick

(S)CLASS 2555-2 PIANO SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, DIPLOMA,

PART 2

1. Tony Zhou

Best Overall Performance: Ben

Sellick

Runners-Up: Jordan Funk, Renate

Rossol & Tony Zhou

(S)CLASS 2556 PIANO SOLO,

FRENCH COMPOSERS, DIPLOMA

1. Tony Zhou

2. Jessica Bergen & Norman Young

(A)CLASS 2454 PIANO SOLO,

CLASSICAL SONATA, GRADE 9

1. Ryan Wang

2. David Dai, Megan Dufrat & Aaron

Tsang

CLASS 2571 PIANO SOLO, CONCERT

ETUDE, DIPLOMA

1. Allison Ferley

(A)CLASS 2453 PIANO SOLO,

CLASSICAL, GRADE 9

1. Antonia Zhu

2. Christina Huang, Shuaihua Li,

Elyssa Rattai & Ryan Wang

CLASS 3102 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

BEGINNER

1. Mabel Currie

CLASS 3103 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, BEGINNER

1. Benjamin Grieser

2. Ana Grieser & Benton Warner

CLASS 3107 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 1

1. Bronwyn Bryan

CLASS 3108 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 1

1. Juliana Chubenko

CLASS 3112 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 2

1. Elly Hooker

2. Paisley Alford

(J)CLASS 3142 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 5

1. Natalie Kathler

2. Michelle Gillis

CLASS 3371 VIOLA SOLO, CONCERTO,

GRADE 6

1. Emily Rekrut-Pressey

CLASS 3508 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 1

1. Elisheva Schwartz

CLASS 3513 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 2

1. Ari Hooker

CLASS 3523 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 3

1. Matthew Stobbe

CLASS 3533 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 4

1. Jacob Chon

CLASS 3552 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 5

1. Juliana Moroz

CLASS 3592 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 7

1. Jeremy Hill

CLASS 3272 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, DIPLOMA

1. Jennifer Yong

2. Thomas Roberts

CLASS 3232 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 9

1. Solana Johannson

2. Nicole Reenders

CLASS 3212 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 8

1. Emma Mayer

2. Jamil Cruz-Kan

CLASS 3252 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 10

1. Amy Pochanart

CLASS 3192 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 7

1. Markus Bunge

2. Alexander Brown, Jackson

Gustafson-Fish & Amelie Roberts

(A)CLASS 3224 VIOLIN SOLO, J.S.

BACH, UNACCOMPANIED, GRADE 9

1. Solana Johannson

2. Katherine Mayba

(A)CLASS 3244 VIOLIN SOLO, J.S.

BACH, UNACCOMPANIED, GRADE

10

1. Kirsten Bunge

2. Melissa Liew & Julia Mayba

(S)CLASS 3264 VIOLIN SOLO,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

DIPLOMA

1. Jennifer Yong

2. Nathan Wong

(S)CLASS 3664 CELLO SOLO,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

DIPLOMA

1. Alexander Howard-Scott

 

TROPHIES

GILBERT & SULLIVAN SOCIETY

TROPHY

Winner: Andrea Bellhouse

Runner-Up: Nelson Bettencourt

RAINBOW STAGE TROPHY

Winner: Montana Lehmann

Runners-Up: Scott Peterson &

Jade Repeta

BERYL FERGUSON MEMORIAL

TROPHY

Winner: Corinna Jin

Runners-Up: Thomas McKibbin

& Benjamin Wang

LONG & MCQUADE TROPHY

Winner: Kathryn Thurmeier

QUEST MUSIQUE TROPHY

Winner: Naomi Tran

Runners-Up: Fanen Chiang &

James Graham

PLAYALL AWARDS TROPHY

Winner: Danielle Savard

INSTITUTE OF CHARTERED

PIANO TUNERS OF MANITOBA

TROPHY

Winner: Justin Lin

Runner-Up: Emily Rekrut-

Pressey

SWEDISH MUSICAL CLUB

TROPHY

Winner: Hannah Chan

Runners-Up: Andrew Mayba &

Anoush Sepehri

MANITOBA MUSIC TEACHERS'

ASSOCIATION TROPHY

Winner: Michael Xu

Runners-Up: Jeremy Hill,

Hannah Humphries, Kaitlyn

Rempel & Alice Yu

ROBINSON, LITTLE AND CO.

LTD. TROPHY

Winner: Kaitlyn Rempel

JUNIOR MUSICAL CLUB

TROPHY

Winner: Katherine Mayba

Runners-Up: Alex Tyborowski

& Antonia Zhu

JEAN BROADFOOT TROPHY

Winner: Tony Zhou

JOHN MELNYK TROPHY

Winner: Benjamin Wang

ROYAL CONSERVATORY OF

MUSIC ALUMNI ASSOCIATION

WINNIPEG CHAPTER

TROPHY

Winner: Antonia Zhu

VICTOR FELDBRILL TROPHY

Winner: Alexander Howard-

Scott

WINNIPEG BACH FESTIVAL

TROPHY

Winner: Alexander Howard-

Scott

WINNIPEG CLASSICAL

GUITAR SOCIETY LEN HEW

TROPHY

Winner: Alex Tyborowski

ADAM N. LECKIE MEMORIAL

TROPHY

Winner: Keegan Dill

AIKINS MEMORIAL TROPHY

Winner: Jennifer Yong

Runners-Up: Andrew Erickson,

Matthew Packer & Tony

Zhou

AWARDS

GILBERT & SULLIVAN SOCIETY

SCHOLARSHIP - Andrea

Bellhouse

RAINBOW STAGE SCHOLARSHIP

- Montana Lehmann

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL

SCHOLARSHIP - GILBERT

& SULLIVAN ENSEMBLES -

Joshua Bouchard and Jillian

Willems

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL

SCHOLARSHIP - MUSICAL

THEATRE ENSEMBLES -

Scott Peterson and Alicia Dash

MORNA-JUNE MORROW

SCHOLARSHIP - Corinna Jin

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL

SCHOLARSHIP - Naomi Tran

WINNIPEG CLASSICAL GUITAR

SOCIETY SCHOLARSHIP

- James Graham

MADGE O. STEVENS MEMORIAL

BURSARY - Naomi Tran

WEDNESDAY MORNING

MUSICALE SCHOLARSHIP -

Justin Lin

WEDNESDAY MORNING

MUSICALE SCHOLARSHIP -

Hannah Chan

LYDIA WIEBE SCHOLARSHIP

- Anoush Sepehri

WINNIPEG CLASSICAL GUITAR

SOCIETY SCHOLARSHIP

- James Kollar

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL

SCHOLARSHIP - Michael Xu

JUNIOR MUSICAL CLUB

SCHOLARSHIP - Katherine

Mayba

WEDNESDAY MORNING

MUSICALE SCHOLARSHIP -

Tony Zhou

JOHN MELNYK SCHOLARSHIP

-- Benjamin Wang

MUSICAL TYMES GIFT CERTIFICATE

- Antonia Zhu

EMMANUEL HORCH MEMORIAL

BURSARY - Alexander

Howard-Scott

CROFT MUSIC BOOK PRIZE -

Alexander Howard-Scott

VIOLINS BY ANTON BOW

PRIZE - Alexander Howard-

Scott

LEN HEW SCHOLARSHIP -

Alex Tyborowski

WEDNESDAY MORNING

MUSICALE SCHOLARSHIP -

Keegan Dill

ANN LUGSDIN MEMORIAL

BURSARY - Jennifer Yong

Republished from the Winnipeg Free Press print edition March 16, 2010 C7

Fact Check

Fact Check

Have you found an error, or know of something we’ve missed in one of our stories?
Please use the form below and let us know.

* Required
  • Please post the headline of the story or the title of the video with the error.

  • Please post exactly what was wrong with the story.

  • Please indicate your source for the correct information.

  • Yes

    No

  • This will only be used to contact you if we have a question about your submission, it will not be used to identify you or be published.

  • Cancel

Having problems with the form?

Contact Us Directly
  • Print

You can comment on most stories on winnipegfreepress.com. You can also agree or disagree with other comments. All you need to do is be a Winnipeg Free Press print or e-edition subscriber to join the conversation and give your feedback.

You can comment on most stories on winnipegfreepress.com. You can also agree or disagree with other comments. All you need to do is be a Winnipeg Free Press print or e-edition subscriber to join the conversation and give your feedback.

Have Your Say

New to commenting? Check out our Frequently Asked Questions.

Have Your Say

Comments are open to Winnipeg Free Press print or e-edition subscribers only. why?

Have Your Say

Comments are open to Winnipeg Free Press Subscribers only. why?

The Winnipeg Free Press does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comment, you agree to our Terms and Conditions. These terms were revised effective April 16, 2010.

letters

Make text: Larger | Smaller

LATEST VIDEO

Mayor Bowman reacts to Caspian investigation

View more like this

Photo Store Gallery

  • BORIS MINKEVICH / WINNIPEG FREE PRESS  070527 The 21st Annual Teddy Bears' Picnic at Assiniboine Park. The Orlan Ukrainian Dancers perform on stage.
  • STDUP ‚Äì Beautiful West End  begins it's summer of bloom with boulevard s, front yards  and even back lane gardens ,  coming alive with flowers , daisies and poppies  dress up a backyard lane on Camden St near Wolseley Ave  KEN GIGLIOTTI  / WINNIPEG FREE PRESS  /  June 26 2012

View More Gallery Photos

Poll

Will you watch The Interview?

View Results

View Related Story

Ads by Google