Winnipeg Free Press - PRINT EDITION

Winnipeg Music Festival

  • Print

Sunday, March 4, 2012

CLASS 1364B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, UP-TEMPO,

MALE, GRADE B

1. Scott Peterson

CLASS 1365A VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, BALLAD, FEMALE,

GRADE B

1. Colleen Furlan

2. Demi Lough

CLASS 1365B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BALLAD, MALE,

GRADE B

1. Scott Peterson

CLASS 1415B VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, BALLAD, MALE, GRADE A

1. Nelson Bettencourt

CLASS 1208A VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BALLAD, GIRLS,

14 YEARS AND UNDER

1. Miranda Baran

2. Alenna Mark

CLASS 1709B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, UP TEMPO,

MALE, GRADE C

1. Graham Alvare

2. Lucas Wichenko

CLASS 1709A VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, UP TEMPO,FEMALE,

GRADE C

1. Patricia Cyre

2. Sarah Putnam and Elizabeth Whitbread

CLASS 1513 VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, UP TEMPO, ADULT

1. Michael Dillon

CLASS 1710B VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, BALLAD, MALE, GRADE C

1. Lucas Wichenko

2. Roman Szczerba

CLASS 1710A VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, BALLAD, FEMALE, GRADE

C

1. Patricia Cyre

2. Elizabeth Whitbread

(J)CLASS 7701 MULTI-DISCIPLINE

W.A. MOZART, JUNIOR

1. Orycia Karpa

2. Aydin Ngo

(I)CLASS 7702 MULTI-DISCIPLINE

W.A. MOZART, INTERMEDIATE

1. Brianna Swan

2. Frank Yu

(A)CLASS 7703 MULTI-DISCIPLINE

W.A. MOZART, ADVANCED

1. Jane Cory

2. Sara Wang

(S)CLASS 7704 MULTI-DISCIPLINE

W.A. MOZART, SENIOR

1. Jessica Nickel

2. Patricia Sparrow

MONDAY, MARCH 5, 2012

CLASS 1312B VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, BALLAD, MALE, 18 YEARS

AND UNDER

1. Elliot Lazar

2. Akshay Sathya and Austin Feltham

CLASS 1312A VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, BALLAD, FEMALE, 18

YEARS AND UNDER

1. Julie Lumsden

2. Kelsey Lacombe and Emma Stefanchuk

CLASS 1261B VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, UP TEMPO, MALE, 16

YEARS AND UNDER

1. Quentin Mayhew

CLASS 1261A-1 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, UP TEMPO,

FEMALE, 16 YEARS AND UNDER,

PART 1

1. Madeline Metcalfe

CLASS 1261A-2 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, UP TEMPO,

FEMALE, 16 YEARS AND UNDER,

PART 2

1. Hayley Stacey

Best Overall Performance: Hayley

Stacey

Runner-up: Madeline Metcalfe

CLASS 1311B VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, UP TEMPO, MALE, 18

YEARS AND UNDER

1. Elliot Lazar

2. Robert Piché

CLASS 8131 SCHOOL CHORUS,

GRADES 4-6

Gold Performances: École Dieppe

Grades 5/6 Choir, Luxton De-Lux, Donwood

School Grade 5 Choir and Prairie

Rose Intermediate Choir

CLASS 8150 SCHOOL CHORUS, FOLK

SONG, GRADES 5-8

Gold Performance: Lincoln Singers

CLASS 8132-1 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 4-6, PART 1

Gold Performances: Linden Christian

Grade 5 Choir and Princess Margaret

School Grade 5 Choir

CLASS 8165 SCHOOL CHORUS, FOLK

SONG, GRADES 7-9

Gold Performance: Sisler Grade 9

Choir

(S)CLASS 2604 PIANO SOLO, CLASSICAL

SONATA, HONOURS

1. Jordan Funk

(S)CLASS 2556 PIANO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

DIPLOMA

1. Tony Zhou

2. Ingrid Baragar and Benjamin Wang

(S)CLASS 2554-1 PIANO SOLO,

CLASSICAL SONATA, DIPLOMA,

PART 1

1. Tony Zhou

(S)CLASS 2554-2 PIANO SOLO,

CLASSICAL SONATA, DIPLOMA,

PART 2

1. Benjamin Wang

(S)CLASS 2554-3 PIANO SOLO,

CLASSICAL SONATA, DIPLOMA,

PART 3

1. Matthew Packer

Best Overall Performance: Tony Zhou

Runner-up: Matthew Packer

(I)CLASS 3182 VIOLIN SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADE 8

1. JunYu Bi

(I)CLASS 3188 VIOLIN SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

GRADE 8

1. Jenny Jang

CLASS 3191 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 8

1. Jessica Todd

CLASS 3410 VIOLA SOLO, CONCERTO,

GRADE 9

1. Alexander Moroz

(A)CLASS 3205 VIOLIN SOLO, CLASSICAL

SONATA, GRADE 9

1. Andrew Mayba

2. John Taves

(A)CLASS 3606 CELLO SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 9

1. Sofia Baerg-Kingma

CLASS 3230 VIOLIN SOLO, CONCERTO,

GRADE 10

1. Elyse Loewen

2. Hannah Humphries

CLASS 3512 CELLO SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 3

Gold Performance: Elisheva Schwartz

CLASS 3513 CELLO SOLO, 20TH/21ST

CENTURY COMPOSERS, GRADE 3

Gold Performance: Elisheva Schwartz

CLASS 3523 CELLO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 4

Gold Performance: Ari Hooker

CLASS 3521 CELLO SOLO, BAROQUE/

BAROQUE STYLE - CLASSICAL/CLASSICAL

STYLE, GRADE 4

Gold Performance: Aiden Dueck

Thiessen

CLASS 3526 CELLO SOLO, CONCERTO,

GRADE 4

Gold Performance: Linus Schweizer

CLASS 3525 CELLO SOLO, SONATA,

GRADE 4

Gold Performance: Stefano Castellaneta

(J)CLASS 3126 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 5

1. Gabriella Nowicki

2. Hannah Ren

(J)CLASS 3145 VIOLIN SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 6

1. Joshua Humphries

2. Tynan Caine

(J)CLASS 3142 VIOLIN SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADE 6

1. Joshua Humphries

2. Courtney Bonner

CLASS 3211 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 9

1. Christine Lemoine

(I)CLASS 3185 VIOLIN SOLO, CLASSICAL

SONATA, GRADE 8

1. Katherine Stobbe

(A)CLASS 3206 VIOLIN SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 9

1. Christine Lemoine

TUESDAY, MARCH 6, 2012

CLASS 8408-1 SCHOOL ORFF

ENSEMBLE, ANY COMBINATION OF

GRADES 4-6, PART 1

Gold Performances: Lakewood Orff

Ensemble, Westview Grades 4/5 Orff

Club and Pacific Junction Mrs. Dixon's

Grades 5/6 Class

(I)CLASS 5501 CLARINET SOLO,

BAROQUE/BAROQUE STYLE, GRADES

7-8

1. Ana Schujman

(I)CLASS 5742 SAXOPHONE SOLO,

BAROQUE SONATA, GRADES 7-8

1. Sebastian Lee

(I)CLASS 5162 FLUTE SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADES 7-8

1. Jason Wui Leung Chan

2. Christie Cho

(S)CLASS 5202 FLUTE SOLO, BAROQUE

SONATA, DIPLOMA

1. Lynn Hornby

(I)CLASS 5504 CLARINET SOLO,

CLASSICAL SONATA, GRADES 7-8

1. Frank Vattheuer

2. Ana Schujman

(A)CLASS 5524 CLARINET SOLO,

CLASSICAL SONATA, GRADES 9-10

1. Juno Sohn

(J)CLASS 5725 SAXOPHONE SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADES 5-6

1. Ying Ni He

(J)CLASS 5722 SAXOPHONE SOLO,

BAROQUE SONATA, GRADES 5-6

1. Ying Ni He

(J)CLASS 5142 FLUTE SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADES 5-6

1. Signy Baragar

(A)CLASS 5182 FLUTE SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADES 9-10

1. Subin Cho

2. Heather Jonasson

(A)CLASS 5184 FLUTE SOLO, CLASSICAL

SONATA, GRADES 9-10

1. Mollin Balisi

(A)CLASS 5527 CLARINET SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

GRADES 9-10

1. Juno Sohn

2. Bryanna Down

CLASS 5316 OBOE SOLO, 20TH/21ST

CENTURY COMPOERS, DIPLOMA

1. Chelsey Hiebert

CLASS 5983 WOODWIND SOLO,

ROMANTIC COMPOSERS, ADULT

1. Juanita Lonny

2. Helen La Rue

CLASS 5987 WOODWIND SOLO, OWN

CHOICE, ADULT

1. Kim Levi

(J)CLASS 5483 CLARINET SOLO,

CLASSICAL/CLASSICAL STYLE,

GRADES 5-6

1. Ying Ni He

(I)CLASS 5744 SAXOPHONE SOLO,

ROMANTIC COMPOSERS, GRADES

7-8

1. Sebastian Lee

(A)CLASS 5525 CLARINET SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADES 9-10

1. Bryanna Down

(A)CLASS 5185 FLUTE SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADES 9-10

1. Subin Cho

2. Rebecca Watt

CLASS 4104 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

BEGINNER

Gold Performance: Simon Hunt

CLASS 4106 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CANADIAN COMPOSERS,

BEGINNER

Gold Performance: Christian Romanowski

CLASS 4108 CLASSICAL GUITAR

SOLO, OWN CHOICE, BEGINNER

Gold Performances: Dario Knezic and

Ana Mohammad Lou

CLASS 4105 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

BEGINNER

Gold Performances: Nicholas Ridley

and Vishwa Srinivasan

(A)CLASS 4604 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

GRADE 10

1. Emily Sabados

2. Davis Plett

(J)CLASS 4352 CLASSICAL GUITAR

SOLO, BAROQUE/BAROQUE STYLE,

GRADE 5

1. Gabriela Karabin

(I)CLASS 4502 CLASSICAL GUITAR

SOLO, BAROQUE/BAROQUE STYLE,

GRADE 8

1. Patryk Bujalski

(J)CLASS 4354 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

GRADE 5

1. Thomas Manuel

2. Matt Carlson and Chris Holmes

(J)CLASS 4404 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

GRADE 6

1. Sammy Cooper

2. Dana Kapoostinsky

CLASS 1313B VOCAL SOLO, GILBERT

& SULLIVAN, MALE, 18 YEARS AND

UNDER

1. Christopher Kshyk

CLASS 1313A VOCAL SOLO, GILBERT

& SULLIVAN, FEMALE, 18 YEARS

AND UNDER

1. Beverley Fredborg

2. Haley Vincent

CLASS 1711A VOCAL SOLO, GILBERT

& SULLIVAN, FEMALE, GRADE C

1. Ksenia Broda-Milian

CLASS 1263B VOCAL SOLO, GILBERT

& SULLIVAN, MALE, 16 YEARS AND

UNDER

1. Dylan Summers

2. William Banner

CLASS 1263A VOCAL SOLO, GILBERT

& SULLIVAN, FEMALE, 16 YEARS

AND UNDER

1. Kinnon Weddall

2. Emily Meadows

CLASS 1364A VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, UP TEMPO, FEMALE,

GRADE B

1. Colleen Furlan

2. Demi Lough

CLASS 1311A VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, UP TEMPO, FEMALE, 18

YEARS AND UNDER

1. Beverley Fredborg

2. Emma Stefanchuk and Julie Lumsden

CLASS 1586B VOCAL TRIO, MUSICAL

THEATRE, 16 YEARS AND UNDER

1. Elliot Lazar, Nicole Heide & Brigitta

Schuler

CLASS 1584 VOCAL DUET, MUSICAL

THEATRE, 16 YEARS AND UNDER

1. Elliot Lazar & Tyler Leighton

2. Deborah Bergen & Brigitta Schuler

CLASS 1574 VOCAL DUET, MUSICAL

THEATRE, 14 YEARS AND UNDER

1. Tyler Leighton & Jennie Petrash

2. Jane Petroff & Julia Davis

CLASS 1754 VOCAL DUET, MUSICAL

THEATRE, GRADE C

1. Rachel Cameron & Robert Piché

CLASS 1594 VOCAL DUET, MUSICAL

THEATRE, 18 YEARS AND UNDER

1. Nicole Flynn & Sarah Flynn

2. Arika Klassen & Piper Riley Thompson

CLASS 1604 VOCAL DUET, MUSICAL

THEATRE, GRADE B

1. Alicia Dash & Scott Peterson

2. Elizabeth Whitbread & Demi Lough

CLASS 1614 VOCAL DUET, MUSICAL

THEATRE, GRADE A

1. Michael Dueck & Nicki Kirton

CLASS 8146-1 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 5-8, PART 1

Gold Performances: B.M.S. Concert

Choir, Stanley Knowles in Harmony,

Dalhousie School Senior Choir, Golden

Gate Vocal Express and Linden Christian

Grade 7 Choir

CLASS 8132-2 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 4-6, PART 2

Gold Performances: Linden Christian

Grade 6 Choir and Inkster Intermediate

Choir

CLASS 8176-1 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 9-12, PART 1

Gold Performances: Kelvin Choir,

Sisler Concert Choir, Kelvin Girls'

Choir, Sisler Chamber Choir and Daniel

McIntyre Collegiate Chamber Choir

(A)CLASS 2451 PIANO SOLO, BAROQUE/

BAROQUE STYLE, GRADE 9

1. Anoush Sepehri

2. Kara Chan

(A)CLASS 2459 PIANO SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 9

1. Keira Friesen

2. Hannah Chan and Viola Zhou

(A)CLASS 2509 PIANO SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 10

1. Albert Chen

2. Alice Li

(A)CLASS 2503-1 PIANO SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, GRADE 10, PART 1

1. Deborah Tsao

(A)CLASS 2503-2 PIANO SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, GRADE 10, PART 2

1. Kyle Du Val

Best Overall Performance: Kyle Du Val

Runner-up: Brielle Funk

(A)CLASS 3603 CELLO SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

GRADE 9

1. Juliana Moroz

(A)CLASS 3223 VIOLIN SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

GRADE 10

1. Nicole Reenders

2. Nanau Loewen

(S)CLASS 3243 VIOLIN SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

DIPLOMA

1. Nathan Wong

2. Katherine Mayba

CLASS 3537 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 5

1. Joshua Orriss

(J)CLASS 3146 VIOLIN SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 6

1. Joshua Humphries

2. Robert Hughes

CLASS 3149 VIOLIN SOLO, CONCERTO,

GRADE 6

1. Eric Antonio

2. Kirsten Vermette and Emilee Martel

(I)CLASS 3181 VIOLIN SOLO, BAROQUE/

BAROQUE STYLE, GRADE 8

1. Katherine Stobbe

(I)CLASS 3162 VIOLIN SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADE 7

1. Brynae Thiessen

2. Laura Beens

(A)CLASS 3403 VIOLA SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

GRADE 9

1. John Sellick

2. Alexander Moroz

(A)CLASS 3203 VIOLIN SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

GRADE 9

1. Amélie Roberts

2. Andrew Mayba

WEDNESDAY, MARCH 7,

2012

(I)CLASS 5165 FLUTE SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADES 7-8

1. Nicole Carbotte

2. Megan Dufrat

(J)CLASS 5724 SAXOPHONE SOLO,

ROMANTIC COMPOSERS, GRADES

5-6

1. Ying Ni He

(I)CLASS 5505 CLARINET SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADES 7-8

1. Frank Vattheuer

(A)CLASS 5054 PICCOLO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADES 9-10

1. Monica Little

(A)CLASS 5187 FLUTE SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

GRADES 9-10

1. Heather Jonasson

2. Monica Little and Amy Whittaker

(S)CLASS 5207 FLUTE SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

DIPLOMA

1. Jaena Kim

2. Cordelia Papadopoulos

(S)CLASS 6307 TRUMPET SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

DIPLOMA

1. Miles Thomsen

(S)CLASS 6107 FRENCH HORN SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

DIPLOMA

1. Stewart Nadurak

(I)CLASS 4505 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 8

1. Patryk Bujalski

2. Rachel Peters

(A)CLASS 4602 CLASSICAL GUITAR

SOLO, BAROQUE/BAROQUE STYLE,

GRADE 10

1. James Kollar

(S)CLASS 4652 CLASSICAL GUITAR

SOLO, BAROQUE/BAROQUE STYLE,

DIPLOMA

1. Grant Miller

2. Alan Nagelberg

CLASS 4153 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL/CLASSICAL

STYLE, GRADE 1

Gold Performances: Kieran Cucina and

Alyssa Cohen

CLASS 4253 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL/CLASSICAL

STYLE, GRADE 3

Gold Performance: Eric Johnson

CLASS 4155 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 1

Gold Performance: Alyssa Cohen

CLASS 4156 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CANADIAN COMPOSERS,

GRADE 1

Gold Performance: Spencer Katerynuk

CLASS 4158 CLASSICAL GUITAR

SOLO, OWN CHOICE, GRADE 1

Gold Performance: Spencer Katerynuk

CLASS 4305 CLASSICAL GUITAR

SOLO, 20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 4

Gold Performance: Dylan Thomas

CLASS 4304 CLASSICAL GUITAR

SOLO, ROMANTIC COMPOSERS,

GRADE 4

Gold Performance: Dylan Thomas

CLASS 4203 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL/CLASSICAL

STYLE, GRADE 2

Gold Performance: Kathryn Flight

CLASS 4303 CLASSICAL GUITAR

SOLO, CLASSICAL/CLASSICAL

STYLE, GRADE 4

Gold Performances: Erick Fry, Dody

Jr. Feliciano and Brayden Klippenstein

CLASS 1207B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, UP TEMPO,

BOYS, UNCHANGED VOICE, 14 YEARS

AND UNDER

1. Andrew Gehrs Whyte

2. Peter Dueck

CLASS 1207A VOCAL SOLO, MUSICAL

THEATRE, UP TEMPO, GIRLS, 14

YEARS AND UNDER

1. Alenna Mark

2. Samantha Nixon

CLASS 1208B VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BALLAD, BOYS,

UNCHANGED VOICE, 14 YEARS AND

UNDER

1. Peter Dueck

CLASS 1208C VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BALLAD, BOYS,

CHANGED VOICE, 14 YEARS AND

UNDER

1. Josh Bellan

2. Jakob Sanderson

CLASS 1262A-1 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BALLAD,

FEMALE, 16 YEARS AND UNDER,

PART 1

1. Abby Koch

CLASS 1262A-2 VOCAL SOLO,

MUSICAL THEATRE, BALLAD,

FEMALE, 16 YEARS AND UNDER,

PART 2

1. Brigitta Schuler

Best Overall Performance: Brigitta

Schuler

Runner-up: Haley Ostir and Emily

Meadows

CLASS 8146-2 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 5-8, PART 2

Gold Performance: Lincoln Singers

CLASS 8138 SCHOOL CHORUS,

SONGS WITH MOVEMENT, GRADES

4-6

Gold Performances: École Riverview

School, Strathmillan Intermediate

Choir and Robertson Singers

CLASS 8136 SCHOOL CHORUS, FOLK

SONG, GRADES 4-6

Gold Performances: Stanley Knowles

School Grade 5 Choir and École Riverview

School

CLASS 8301A-2 CHILDREN'S CHOIR,

OWN CHOICE, 12 YEARS AND

UNDER, PART 2

Gold Performance: Louis Riel School

Division Treble Choir

CLASS 8132-4 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 4-6, PART 4

Gold Performances: Sansome

Intermediate Choir, École Robert H.

Smith School, École Robert Browning

Intermediate Choir, Greenway Choir

and Balmoral Hall School Grades 4/5

Choir

CLASS 8176-2 SCHOOL CHORUS,

OWN CHOICE, GRADES 9-12, PART 2

Gold Performance: Daniel McIntyre

Collegiate Concert Choir

(A)CLASS 2504 PIANO SOLO, CLASSICAL,

GRADE 10

1. Queveen Arcedo

2. Hannah Zhang

(A)CLASS 2507 PIANO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 10

1. Michael Xu

2. Stephanie Pinette

(S)CLASS 2555-1 PIANO SOLO,

ROMANTIC COMPOSERS, DIPLOMA,

PART 1

1. Antonia Zhu

(S)CLASS 2555-2 PIANO SOLO,

ROMANTIC COMPOSERS, DIPLOMA,

PART 2

1. Tony Zhou

Best Overall Performance: Tony Zhou

Runner-up: Antonia Zhu

(J)CLASS 3122 VIOLIN SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADE 5

1. Gabriella Nowicki

2. Haein Kim

(S)CLASS 3245 VIOLIN SOLO, CLASSICAL

SONATA, DIPLOMA

1. Nathan Wong

(J)CLASS 3545 CELLO SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 6

1. Samuel Nadurak

(I)CLASS 3165 VIOLIN SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 7

1. Natalie Kathler

2. Brynae Thiessen

(I)CLASS 3189 VIOLIN SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 8

1. Avery E.A. Humphries

2. Jenny Jang

(I)CLASS 3389 VIOLA SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 8

1. Emily Rekrut-Pressey

(J)CLASS 3141 VIOLIN SOLO, BAROQUE/

BAROQUE STYLE, GRADE 6

1. Dariya-Mariya Petryshyn

CLASS 3150 VIOLIN SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 6

1. Mary-Clare Jackson

(J)CLASS 3148 VIOLIN SOLO, CANADIAN

COMPOSERS, GRADE 6

1. Emilee Martel

2. Peter Bell-Scholz

(J)CLASS 3125 VIOLIN SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 5

1. Gabriella Nowicki

2. Haein Kim

(A)CLASS 3407 VIOLA SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 9

1. John Sellick

CLASS 3611 CELLO SOLO, OWN

CHOICE, GRADE 9

1. Juliana Moroz

CLASS 3190 VIOLIN SOLO, CONCERTO,

GRADE 8

1. Jessica Todd

2. Katherine Stobbe

(A)CLASS 3221 VIOLIN SOLO, BAROQUE/

BAROQUE STYLE, GRADE 10

1. Hannah Humphries

(I)CLASS 3183 VIOLIN SOLO, BAROQUE,

UNACCOMPANIED, GRADE 8

1. Avery E.A. Humphries

2. Jenny Jang

(S)CLASS 3643 CELLO SOLO, BAROQUE,

J.S. BACH, UNACCOMPANIED,

DIPLOMA

1. Zander Howard-Scott

(A)CLASS 3402 VIOLA SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADE 9

1. John Sellick

(A)CLASS 3602 CELLO SOLO, BAROQUE

SONATA, GRADE 9

1. David Liam Roberts

2. Sofia Baerg-Kingma

(J)CLASS 3344 VIOLA SOLO, CLASSICAL

SONATA, GRADE 6

1. Zachary Hiebert

(J)CLASS 3544 CELLO SOLO, CLASSICAL

SONATA, GRADE 6

1. Samuel Nadurak

(A)CLASS 3225 VIOLIN SOLO, CLASSICAL

SONATA, GRADE 10

1. Sara Wang

(A)CLASS 3204 VIOLIN SOLO, CLASSICAL/

CLASSICAL STYLE, GRADE 9

1. Andrew Mayba

(I)CLASS 3566 CELLO SOLO,

20TH/21ST CENTURY COMPOSERS,

GRADE 7

1. Matthew Stobbe

(A)CLASS 3406 VIOLA SOLO, ROMANTIC

COMPOSERS, GRADE 9

1. Alexander Moroz

(A)CLASS 3228 VIOLIN SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

GRADE 10

1. Elyse Loewen

(S)CLASS 3248 VIOLIN SOLO,

19TH/20TH/21ST CENTURY SONATA,

DIPLOMA

1. Julia Mayba

AWARDS

ANN LUGSDIN MEMORIAL BURSARY

- Tony Zhou

CROFT MUSIC GIFT CERTIFICATE -

John Sellick

EMMANUEL HORCH MEMORIAL BURSARY

- Emily Rekrut-Pressey

EMMANUEL HORCH MEMORIAL

BURSARY - David Liam Roberts

EMMANUEL HORCH MEMORIAL

BURSARY - David Liam Roberts

GILBERT & SULLIVAN SOCIETY

SCHOLARSHIP - Beverley Fredborg

JOHN MELNYK BURSARY - Deborah

Tsao

JUNIOR MUSICAL CLUB BURSARY -

David Liam Roberts

MADGE O. STEVENS BURSARY -

Alexander Moroz

MORNA-JUNE MORROW SCHOLARSHIP

- Emma Ridd

LEN HEW SCHOLARSHIP - Alan

Nagelberg

LYDIA WIEBE SCHOLARSHIP - Davide

Verrelli

RAINBOW STAGE SCHOLARSHIP -

Colleen Furlan

VIOLINS BY ANTON BOW CERTIFICATE

- John Sellick

WEDNESDAY MORNING MUSICALE

BURSARY - Jaena Kim

WEDNESDAY MORNING MUSICALE

BURSARY - Joshua Humphries

WEDNESDAY MORNING MUSICALE

BURSARY - Lisa Wang

WEDNESDAY MORNING MUSICALE

BURSARY - Ryan Wang

WINNIPEG CLASSICAL GUITAR SOCIETY

SCHOLARSHIP - Thomas Manuel

WINNIPEG CLASSICAL GUITAR SOCIETY

SCHOLARSHIP - Rachel Peters

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL SCHOLARSHIP

- Tony Zhou

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL SCHOLARSHIP

- Sebastian Lee

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL SCHOLARSHIP

- Thomas Manuel

WINNIPEG MUSIC FESTIVAL

SCHOLARSHIP - Alicia Dash and Scott

Peterson

Republished from the Winnipeg Free Press print edition March 13, 2012 C4

Fact Check

Fact Check

Have you found an error, or know of something we’ve missed in one of our stories?
Please use the form below and let us know.

* Required
  • Please post the headline of the story or the title of the video with the error.

  • Please post exactly what was wrong with the story.

  • Please indicate your source for the correct information.

  • Yes

    No

  • This will only be used to contact you if we have a question about your submission, it will not be used to identify you or be published.

  • Cancel

Having problems with the form?

Contact Us Directly
  • Print

You can comment on most stories on winnipegfreepress.com. You can also agree or disagree with other comments. All you need to do is be a Winnipeg Free Press print or e-edition subscriber to join the conversation and give your feedback.

You can comment on most stories on winnipegfreepress.com. You can also agree or disagree with other comments. All you need to do is be a Winnipeg Free Press print or e-edition subscriber to join the conversation and give your feedback.

Have Your Say

New to commenting? Check out our Frequently Asked Questions.

Have Your Say

Comments are open to Winnipeg Free Press print or e-edition subscribers only. why?

Have Your Say

Comments are open to Winnipeg Free Press Subscribers only. why?

The Winnipeg Free Press does not necessarily endorse any of the views posted. By submitting your comment, you agree to our Terms and Conditions. These terms were revised effective April 16, 2010.

letters

Make text: Larger | Smaller

LATEST VIDEO

Jets defencemen ready to face adversity

View more like this

Photo Store Gallery

  • PHIL HOSSACK / WINNIPEG FREE PRESS 070619 LIGHTNING ILLUMINATES AN ABANDONED GRAIN ELEVATOR IN THE VILLAGE OF SANFORD ABOUT 10PM TUESDAY NIGHT AS A LINE OF THUNDERSTORMS PASSED NEAR WINNIPEG JUST TO THE NORTH OF THIS  SITE.
  • Marc Gallant / Winnipeg Free Press.  Local- (Standup Photo). Watcher in the woods. A young deer peers from the forest while eating leaves by Cricket Drive in Assiniboine Park. A group of eight deer were seen in the park. 060508.

View More Gallery Photos

Poll

Do you think it's a good idea for Theresa Oswald to enter NDP leadership race?

View Results

View Related Story

Ads by Google