WEATHER ALERT

West Winnipeg candidates for school trustee

Advertisement

Advertise with us

On Wed., Oct. 26, Winnipeg voters will vote for mayor, city councillors and for school trustees for all Winnipeg-area school boards. Here’s the list of nominated candidates for school trustee in west Winnipeg as of Sept. 20, the deadline for nomination papers to be filed:

Pembina Trails School Division

Ward 1 (three to be elected): Donald Benson, Nic Devine, Dick Eastland, Linda Karn, Stu Nixon, Craig Stahlke.

Ward 2 (three to be elected): David Johnson, Tim Johnson, Christine Jolly, Todd McDougall.

Ward 3 (three to be elected): Saima Aziz, Alicia Becker, Jasmine Brar, Cindy Nachtigall.

St. James – Assiniboia School Division

East Ward (three to be elected): Angela Dunn, Leela Schreyer Garrity, Holly Hunter, Tara Smith, Vicki Rempel.

West Ward (three to be elected): Sandy Lethbridge, Zachary Linnick, Fiona Shiells, Cheryl Smukowich, Gus Watanabe.

Centre Ward (three to be elected): Pierre Attallah, Michael Cabral, Craig Glennie, Rachelle Wood.

Seven Oaks School Division

Ward 1 (one to be elected): Evelyn Myskiw, Tiffany Winchar.

Ward 2 (four to be elected): Diane Cameron, Darek Dabee, Jas Hari, Greg McFarlane, Maria Santos, Gursharn Wander.

Ward 3 (four to be elected): Jessica Bridges, Rachhvir Dhaliwal, Teresa Jaworski, Evan Krosney, Edward Ploszay, Richard Sawka, Barbara Thiessen.

Winnipeg School Division

Ward 1 (one to be elected): Jamie Dumont, Serena Gatti, Chris Wilson.

Ward 2 (one to be elected): Lois Brothers, Chris Broughton, Tristan Malcolm.

Ward 3 (one to be elected): Kathy Heppner, Hannah Mihychuk Marshall, Marina Shusterman, Marilyn Simon, Mark Tisdale.

Ward 4 (one to be elected): Rebecca Chambers, Erin Glover.

Ward 5 (one to be elected): Noor Ali, Angela Anderson Johnson, Dante Aviso, Colin Cherpako, Joshua Fidelak, Kevin Freedman, Jesse Gair, Liz Jackimec, Omar Rahimi.

Ward 6 (one to be elected): Jamie Bonner, Perla Javate, Luanne Karn.

Ward 8 (one to be elected): Patrick Allard, Betty Edel, Laurie Kozak.

Ward 9 (one to be elected): Dana Brown, Gagandeep Chahal, Parm Dhillon, Ann Evangelista, Linda Schatkowsky.

— Staff

Report Error Submit a Tip

Advertisement

Advertise With Us